Oddelek za odrasle
21. avgust 2025, ob 20:00

Knjižnica pod zvezdami na grajskem dvorišču

Dnevi poezije in vina

Literarne gostje: Katharina Schultens (Nemčija), Andra Rotaru (Romunija) in Petra Koršič (Slovenija)

Glasba: Adi Smolar (glas, kitara)

 

Med 18. in 23. avgustom 2025 bo v organizaciji založbe Beletrina na Ptuju in številnih okoliških krajih potekal že 29. festival Dnevi poezije in vina, najuglednejši pesniški festival v tem delu Evrope. Festival bo tudi letos ponudil živahno praznovanje besed in ustvarjalne moči ter tako povezal smelo zasedbo pesnikov z vsega sveta, slovenskih vinarjev in drugih umetnikov. Več kot sto ustvarjalcev bo nastopilo na več kot 50 dogodkih. Velika večerna pesniška branja, strokovni posveti, dvoriščni dogodki, pesniški sprehodi, vinske pokušine, umetniške razstave, filmske projekcije, otroško-mladinski program in koncerti priljubljenih glasbenikov.

 

Častna gosta festivala bosta Gioconda Belli (Nikaragva) in Nikola Madžirov (Makedonija), avtor Odprtega pisma Evropi bo pisatelj in urednik Gojko Božović (Srbija). Letošnji festival postavlja v fokus hrvaško poezijo. Predstavili se bodo še številni tuji pesniki in domači avtorji. Izbrana dela osrednjih gostov bodo izšla v privlačnih brezplačnih knjižicah. Tuje pesniške goste je izbrala kuratorka Katharina Schultens (Nemčija), medtem ko je slovenske goste izbrala programska vodja festivala Kristina Kočan.

 

Kot že vrsto let bomo festival gostili v Murski Soboti tudi letos. Pogovor z avtoricami bo vodil Benjamin Langner.

 

Literarni del

 


(Foto: Nadja Wohlleben)

 

Katharina Schultens (1980, Nemčija) je pesnica in menedžerka, ki od leta 2004 objavlja pesniške zbirke in eseje. Več kot 15 let je delovala na področju znanstvenega menedžmenta, od leta 2022 pa vodi berlinsko ustanovo Haus für Poesie (Hiša poezije), ki med drugim organizira Poesiefestival Berlin (Berlinski festival poezije) in upravlja s platformo Lyrikline.org. Od leta 2011 v središču njenega umetniškega raziskovanja stojijo povezave med denarnimi sistemi, ekonomijo platform, demoni, osebnimi izgubami in smrtjo. Leta 2025 bodo njene nove pesmi vključene v publikacijo Das Unbekannte Unerwartete Begegnungen (Neznano. Nepričakovana srečanja), ki jo urejata Cécile Wajsbrot in Nathalie Mälzer pri založbi Wallstein-Verlag. Katharina je članica Berlinske akademije umetnosti.

 


(Foto: osebni arhiv Andra Rotaru)

 

Andra Rotaru (1980, Romunija), ki ustvarja na presečišču poezije, plesa in vizualne umetnosti, je avtorica več pesniških zbirk in mednarodnih umetniških projektov. Njene knjige vključujejo Într-un pat sub cearșaful alb (V postelji pod belo rjuho), Ținuturile sudului (Južne dežele), Lemur in Tribar. Za Lemur je prejela nagrado za najboljšo mlado pesnico na Gala večeru pisateljev v Bukarešti (2013). Njena dela so prevedena in objavljena v ZDA, Nemčiji in Španiji. Udeležila se je številnih mednarodnih rezidenc (ZDA, Makedonija, Nemčija, Avstrija). Tribar je v prevodu Ance Roncea prejel nagradi Asymptote in Malinda A. Markham (ZDA).

 

 


(Foto: Mladika)

 

Petra Koršič (1970, Slovenija) je pesnica, esejistka in kritičarka, ki že več kot dvajset let ustvarja in skrbi za živ stik s sodobno poezijo. Njeno delo se razteza med pisanjem, uredništvom in moderiranjem. Vseskozi jo zaznamuje predanost pesniškemu jeziku, ki ga ne le piše, temveč tudi spremlja z natančno kritiško mislijo, esejistično refleksijo in številnimi javnimi pogovori z avtorji. V zadnjem desetletju razvija avtorski cikel AD HOC, ki poezijo povezuje z glasbo in vizualno umetnostjo. Je avtorica več pesniških zbirk, med njimi Furlanka je dvignila krilo, Ciprese, Zlato jajce in Mirijada srca. Njene pesmi prehajajo v glasbo, učbenike, monografije in tuje jezike ter pogosto najdejo mesto na odru. Njeno delo je bilo večkrat nagrajeno in nominirano; med drugim je leta 2024 prejela Stritarjevo nagrado za kritištvo in prvo nagrado Mladike za cikel Votivne slike.

 

 

 


(Foto: Facebook, Adi Smolar Uradna (taprava!))

 

Glasbeni del

Adi Smolar

Adi Smolar, ki bo večer popestril z znanimi melodijami, je eden najbolj prepoznavnih slovenskih kantavtorjev, znan po edinstveni mešanici humorja, družbene kritike in zgodb iz vsakdanjega življenja. V mladosti je igral harmoniko, klarinet in pel v zborih, pri osemnajstih pa začel igrati kitaro, ki je postala njegov glavni spremljevalec. Prvič je javno nastopil leta 1981, prvi album Naš svet se pa vrti je izdal leta 1989. V devetdesetih so sledile uspešnice, kot so Neprilagojen, Bognedaj, da bi crknu televizor in Je treba delat. Med najbolj znanimi pesmimi so 20 ljubic, Pasji dnevi in Bavbav. Poleg lastnega repertoarja je napisal okoli 40 pesmi za druge izvajalce in ustvarjal tudi za otroke. Njegov slog odlikujeta preprostost in toplina, s katerima nagovarja življenjske izkušnje malega človeka. Za svoje delo je bil nagrajen s sedmimi Zlatimi petelini in dvema Viktorjema.

 

Za epilog v duhu festivala obljubljamo vinsko pokušino.

 

 

Ob slabem vremenu bo dogodek v avli knjižnice.